UWAGA – OKRES PRÓBNY DLA KIEROWCÓW OD 2017r. !!!

Okres próbny dla nowych kierowców zacznie obowiązywać już od stycznia 2017. W tym czasie każdy młody kierowca, który zdobędzie prawo jazdy będzie obwarowany licznymi ograniczeniami, które mają wpłynąć na bezpieczeństwo ruchu na naszych drogach.

PRZYPOMINAMY najistotniejsze dla nowych kierowców ZMIANY, które niebawem wejdą w życie:

1. Każdą osobę, która pierwszy raz otrzymała prawo jazdy kategorii B obowiązuje okres próbny trwający dwa lata od momentu otrzymania dokumentu.

2. Każdy nowy kierowca jest zobowiązany do uczestniczenia w teoretycznym szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, które będzie musiał odbyć w okresie między czwartym, a ósmym miesiącem od dnia otrzymania prawo jazdy. Szkolenie to będzie prowadzone przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, a jego koszt będzie wynosił ok.100 zł.

3. Każdy „świeży” kierowca jest zobowiązany do uczestnictwa w praktycznym szkoleniu z zakresu zagrożeń w ruchu drogowym, które będzie musiał odbyć w okresie między czwartym, a ósmym miesiącem od dnia otrzymania prawa jazdy. Szkolenie to będzie prowadzone przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego lub inny uprawniony organ. Jego koszt będzie wynosił ok.200 zł.
To szkolenie będzie miało formę praktycznych ćwiczeń.

4. Przez pierwsze osiem miesięcy trwania okresu próbnego, młody kierowca ma obowiązek poruszania się pojazdem oznakowanym naklejkami z zielonym listkiem na przedniej oraz tylnej szybie pojazdu. Oznacza to, iż nie będzie mógł on prowadzić pojazdu pożyczonego, które nie będzie miało takiego oznakowania.

5. Przez pierwsze dwa lata od otrzymania prawa jazdy, czyli w okresie próbnym, młody kierowca nie będzie mógł przekraczać prędkości 50km/h w terenie zabudowanym, 80km/h poza terenem zabudowanym oraz prędkości wynoszącej 100km/h na dwujezdniowej drodze ekspresowej i na autostradzie.

6. Przed upływem początkowego okresu trwającego osiem miesięcy, świeży kierowca nie może podejmować pracy w celu zarobkowym w charakterze kierowcy pojazdu w prawie jazdy kategorii B.

7. Jeżeli kierowca popełni 2 wykroczenia przeciw bezpieczeństwu w ruchu drogowym potwierdzone mandatami lub wyrokami sądu w czasie okresu próbnego, to ten okres ulegnie przedłużeniu o kolejne 2 lata.

ZAPRASZAMY NA KURSY NAUKI JAZDY :) ZESPÓŁ OSK JOKER